Warto wiedzieć

... czyli kilka cennych porad

 

Biovitaluim

Suplementy: ile i dla kogo ?

Do grup osób, które są szczególnie narażone i wrażliwe na niedobory pewnych składników odżywczych należą kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. Niedobory witamin i składników odżywczych u dzieci wpływają na ich stan zdrowia w dorosłości. W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, głębokie niedożywienie praktycznie nie występuje. Występują za to tzw. niedobory ukryte wynikające najczęściej z nieprzestrzegania zasad zdrowego odżywiania, dlatego suplementy diety są w takich sytuacjach dobrym sposobem na uzupełnienie deficytu składników mineralnych. Suplementy stosowane są również, aby zapobiec rozwojowi chorób np. osteoporozy, anemii. Stosowanie suplementacji zaleca się osobom, które nie są w stanie zmienić sposobu żywienia tak, aby wyeliminować niedobory.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność stosowania suplementów diety w celu zapobiegania:
- Wadom cewy nerwowej u noworodków - kwas foliowy,
- Niedokrwistości u osób starszych - witamina B12,
- Niskiej masy urodzeniowej noworodków - żelazo,
- Niedoborom wapnia u osób niespożywającym produktów mlecznych - wapń,
- Niedoborom witaminy D u osób starszych - witamina D,
- Niedoborom witamin i składników mineralnych u osób stosujących diety restrykcyjne - preparaty witaminowo-mineralne

Preparaty witaminowo-mineralne powinny być dobierane racjonalnie, w oparciu o analizę sposobu żywienia, który wykaże, czy istnieje potrzeba ich stosowania. Można również wykonać badanie stanu odżywienia organizmu np. poziomu witaminy B12 w surowicy.

W latach 90- tych suplementy diety stosowało 25-75% Polaków. Suplementy regularnie przyjmuje coraz więcej dorosłych (w Warszawie ponad 75% badanych), ale również dzieci. Przykładowo ponad 60% dzieci w wieku przedszkolnym z Krakowa i 50% dzieci w wieku 7-11 lat mieszkających w Warszawie regularnie otrzymuje suplementy diety.

Rodzice w trosce o zdrowie swoich pociech podają im ponadto żywność wzbogacona np. płatki czy żelki z witaminami. Stwarza to ryzyko przekroczenia górnych tolerowanych poziomów spożycia (UL) witamin i minerałów. Skutki przedawkowania niektórych składników odżywczych mogą mieć bardziej niekorzystny wpływ na zdrowie, niż ich niewielkie niedobory. Dorośli, szczególnie jeśli stosują kilka różnych preparatów, mogą łatwo przekroczyć zalecane dawki. Dlatego bardzo ważna jest wiedza na temat bezpiecznych ilości witamin czy minerałów. Na każdym z naszych preparatów podany jest skład i zalecana dzienna dawka preparatu. Nie ma potrzeby przekraczania zalecanych dawek, dobrane są one w sposób zapewniający najlepszy stosunek wchłanialności wartości odżywczych produktu.